Chcete začať s platenou Google reklamou a vaša prvá otázka bola: Koľko stojí Google reklama? Cena za kliknutie vo vyhľadávacej sieti Google môže byť 0,10€ ale aj 3€. Cena Google reklamy závisí najmä od podnikateľského odvetvia a konkurencie. Čím viac inzerentov má záujem byť na prvých platených priečkach tým bude cena reklamy na Google vyššia. Vo veľmi konkurenčnom odvetví akým je napríklad poisťovníctvo sa môže cena za kliknutie, a teda návštevu webu pohybovať až na úrovni 3€.

Vo vyhľadávacej sieti si Google neúčtuje poplatky za zobrazenie reklamy, platíte len vtedy ak niekto na vašu Google reklamu klikne (PPC – pay per click). Ak sa vaša reklama na Google zobrazí, ale užívateľ sa rozhodne kliknúť na inú, ktorá ho viac zaujme vy neplatíte nič.

Ako Google partner zabezpečíme zadarmo pre Váš nový účet reklamný kredit vo výške 350€.
Neváhajte nás kontaktovať cez náš kontaktný formulár, vysvetlíme Vám možnosť získania kreditu.

 1. Prehľad cien za kliknutie pre Google reklamu
 2. Cenník za nastavenie Google reklamy u nás
 3. Princíp Google Ads aukcie
 4. Príklad vypočítania rozpočtu a návratnosti investície reklamy na Googli

Prehľad cien za kliknutie, ktoré sú inzerenti ochotní zaplatiť pre vybrané kľúčové slová. Cenové ponuky aktualizované vo februári 2024.

Ceny za kliknutie pre vybrané kľúčové slová pre platenú reklamu na Google.

Ak máte záujem spracovať analýzu kľúčových slov a pozrieť sa na konkrétne ceny za kliknutie, ktoré sú relevantné pre vaše podnikanie odporúčam využiť plánovač kľúčových slov Google, ktorý je zadarmo. Skvelou stratégiou je využiť aj kombináciu zdrojov kľúčových slov. Nové inšpirácie kľúčových slov môžete získať aj pomocou nástroja Keywordtool.io. Tento nástroj vám poskytne zoznam kľúčových slov, o ktorých by ste inak možno nepremýšľali. Ukáže vám rôzne varianty slov a tým objavíte nové výrazy, ktoré ľudia používajú pri vyhľadávaní na Google.

Sezónnosť a aktuálne obdobie

Vianoce, začiatok školského roka, Black Friday, ale aj pandémia koronavírusu majú vplyv na cenu za kliknutie. V danom období sa mení zákaznícke správanie, vzniká väčší dopyt po určitom sortimente a v aukcii sa uchádza viac inzerentov, ktorí sú ochotní za získanie zákazníka zaplatiť vyššiu sumu.

Graf č. 1 zobrazuje sezónny nárast záujmu užívateľov po školských taškách. Špička vyhľadávania nastala v rokoch 2018, 2019 a 2020 v mesiaci August. Zaujímavý je aj fakt, že medziročný nárast užívateľov, ktorí uprednostnili online nákup pred návštevou kamennej prevádzky je až 57%.

Graf zobrazujúci sezónnosť dopytu školských tašiek v Google vyhľadávači.
Graf č.: 1 Objem vyhľadávania kľúčového slova „školské tašky“


V marci došlo k masívnemu dopytu po službe donáška potravín. Nárast bol z nuly na takmer 24 000 vyhľadávaní za mesiac. Situáciu zobrazuje Graf č. 2.

Výrazný nárast dopytu po službe donáška potravín v marci 2020.
Graf č.: 2 Nárast vo vyhľadávaní donášky potravín v marci 2020


Trend môže byť ale aj opačný a môže nastať aj výrazný pokles záujmu po určitých produktoch a službách. V cestovnom ruchu zažíva sezónnosť kľúčové slovo „dovolenka pri mori“ kedy je najväčší počet vyhľadávaní v mesiaci júl. Zobrazuje to Graf č. 3. Pandémia koronavírusu Covid-19 to ale v roku 2020 výrazne zmenila a dopyt v júli poklesol o 85% oproti roku 2019.

Objem vyhľadávania kľúčového slova dovolenka pri mori v období 2018 - 2019.
Graf č.: 3 Objem vyhľadávania kľúčového slova „dovolenka pri mori“ a výrazný pokles v roku 2020

POMÔŽEME VÁM S NASTAVENÍM GOOGLE REKLAMY

Mám záujem o konzultáciu zadarmo

Chcem nezáväznú cenovú ponuku

S online reklamou sme pomohli už viac ako 260 firmám.

Cena za nastavenie platenej reklamy na Google a 30 dňovú optimalizáciu začína na 250€. Je to cena za našu prácu a nie je v nej zahrnutý rozpočet, ktorý chcete do reklám investovať. Rozpočet je potrebné stanoviť racionálne na základe dát a vždy počítať s tým, že ide o investíciu s návratnosťou. Viac informácií a objednaní služby Google reklama nájdete tu.

Výsledná cena = od 250€ + rozpočet, ktorý chcete investovať

Ak si nie ste istý akú sumu by ste mali do reklamných kampaní investovať môžete postupovať podľa bodu č. 4, ktorý na modelovom príklade vysvetľuje tento výpočet alebo nás neváhajte kontaktovať a my vám s tým zadarmo pomôžeme.

Priebeh spolupráce

I. Fáza

1. Konzultácia s klientom o jeho cieľoch a podnikaní
2. Zanalyzujeme portfólio produktov alebo služieb, ktoré klient ponúka
3. Pomôžeme s nastavením potrebných účtov a útržkov kódov Google Ads, Google Analytics a Merchant Center
4. Postaráme sa o bezchybné meranie konverzií
5. Detailná analýza kľúčových slov
6. Návrh štruktúry reklamných kampaní a skupín
7. Voľba stratégie ponúkania cien na základe marže a cieľa

II. Fáza

1. Optimalizácia vytvorených reklamných kampaní
2. Adaptácia cenových ponúk pre mobilné zariadenia
3. Úprava cien za kliknutie pre remarketingové publiká a publiká užívateľov na základe záujmov
4. Tvorba listu negatívnych kľúčových slov
5. Testovanie variant kópií reklamných textov
6. Úprava zhody kľúčových slov
7. Kontrola hodnoty skóre kvality kľúčových slov
8. Úprava textov pre zabezpečenie čo najvyššej možnej hodnoty skóre kvality
9. Celkové úpravy v účte vedúce k maximálnej návratnosti investície do reklám
10. Reportovanie výsledkov a konzultácie

Vo vyhľadávacej sieti si Google neúčtuje poplatky za zobrazenie reklamy, platíte len vtedy ak niekto na vašu Google reklamu klikne (PPC – pay per click). 

Celý proces aukcie Google začína užívateľským vyhľadávaním. V momente keď užívateľ zadá svoj dopyt, firmy začnú prihadzovať proti svojej konkurencii tak aby sa umiestnili vo vyhľadávaní (SERP – search result page) na čo najvyššej pozícií.

V aukcii sa ale nehodnotia len cenové ponuky. Firma, ktorá ponúka nižšiu cenu za kliknutie ako sú konkurenčné ponuky sa môže zobraziť v SERP na vyššej pozícií.

Ako teda Google zoradí jednotlivé výsledky?

Google vypočíta Hodnotenie reklamy, je to hodnota, ktorá určí na ktorej pozícií sa Google reklama zobrazí. Vypočíta sa na základe niekoľkých hodnôt, ktoré ovplyvňujú výslednú cenu za kliknutie.

 • skóre kvality
 • cenová ponuka
 • očakávaný vplyv rozšírení a kontext vyhľadávania

Uvažujme pre lepšie pochopenie veľmi zjednodušený vzorec.

Hodnotenie reklamy = cenová ponuka * skóre kvality * rozšírenia reklamy

Zobrazenie vypočítaných hodnôt hodnotenia kvality pre platenú Google reklamu.

Hoci Petra ponúka najvyššiu cenovú ponuku za kliknutie jej skóre kvality je priemerné a nepoužíva žiadne rozšírenia reklamy. Google vyhodnotí jej reklamu ako nedostačujúcu, pretože nedosahuje minimálne skóre kvality a je možné, že ju vôbec nezobrazí vo výsledkoch vyhľadávania.

Skóre kvality, ktoré dosahuje platená Google reklama Michaely je už nadpriemerné, dala si záležať aj na rozšíreniach reklamy ale nevyužila všetky možnosti, ktoré jej Google ponúka.

Milan je z našej trojice najväčší pedant a vsadil naozaj na kvalitu. Skóre kvality dosahuje najvyšší počet bodov, využil všetky možné rozšírenia, ktoré zlepšujú zážitok užívateľa a Google vyhodnotil jeho reklamu ako najlepšiu. Hoci je cena, ktorú je ochotný za kliknutie zaplatiť najnižšia, ostatné metriky, ktoré hrajú v aukcii taktiež výraznú úlohu preskakujú jeho konkurentov. Jeho reklama na Google sa zobrazí na prvej pozícií a ak užívateľ klikne na jeho reklamu, Milan zaplatí najnižšiu možnú cenu.

Zoradenie výsledkov a ceny za kliknutie pri Google reklame

Každý inzerent zaplatí len minimálnu cenu aby si udržal svoju pozíciu a predbehol inzerenta, ktorého Google reklama sa zobrazí o 1 pozíciu nižšie. Ceny na obrázku nezobrazujú reálne ceny, ktoré by inzerenti zaplatili. Google nezverejnil presný vzorec ako skutočnú cenu za kliknutie počíta.

Zoradenie výsledkov v Google vyhľadávaní pre reklamu na Google.

4. Príklad vypočítania rozpočtu a návratnosti investície reklamy na Google

Pri počítaní rozpočtu a návratnosti investície použijeme reálne dáta, ktoré sme získali pri spolupráci s našim klientom.

Náš cieľ: Získať 120 konverzií v priebehu nasledujúcich 30 dní.

 • Marža: 31%
  Marža = [(predajná cena tovaru – nákupná cena tovaru) / (predajná cena tovaru)] * 100
 • Miera konverzie e-shopu: 5,15%
  Miera konverzie = počet návštevníkov, ktorý nakúpili / všetci návštevníci * 100 = 120 / 2330 * 100 = 5,15%
  Vyjadruje koľko % návštevníkov vykonalo po navšívení e-shopu konverziu. Môžete ju zistiť v účte Google Analytics. Ak účet nemáte môžete použiť priemernú hodnotu 3%.
 • Priemerná veľkosť objednávky: 94€
  Koľko priemerne utratí návštevník ak vo vašom obchode nakúpi.
 • Priemerná cena za kliknutie na reklamu: 0,62€
  Ak už máte nejaké dáta ľahko ju zistíte v účte Google Analytics alebo Google Ads. Ak nie na základe analýzy kľúčových slov pomoc KeywordPlanner môžete vypočítať priemernú hodnotu.
Zobrazenie konverzného pomeru, transakcií a výnosov v Google Analytics.

Mieru konverzie zistíte v účte Google Analytics. Priemernú veľkosť objednávky vypočítate ak vydelíte výnosy počtom transakcií.

1. Výpočet počtu užívateľov, ktorí musia navštíviť e-shop pre získanie 120 konverzií

Počet užívateľov = cieľový počet konverzií / konverzný pomer = 120 / 0,0515 = 2 330 užívateľov

2. Rozpočet

Rozpočet = počet návštevníkov * cena za kliknutie = 2 330 * 0,62€ = 1 445€

3. Tržba

Tržba = cieľový počet konverzií * priemerná veľkosť objednávky = 120 * 94€ = 11 280€

4. Zisk

Zisk = tržba – náklady na tovar – rozpočet = 11 280€ – 7 783€ – 1 445€ = 2 052€

Náklady na tovar = (cieľový počet objednávok * priemerná veľkosť objednávky * ( 1 – marža ) = 120 * 94 * (1 – 0,31) = 7 783€

5. Návratnosť Investície

Návratnosť investície alebo ROAS (Return on Ad Spend) je dôležité poznať z dôvodu sledovania výkonnosti reklamných kampaní a ich následnej otpimalizácie.
Kľúčové je zistiť minimálny ROAS, ktorý musia reklamné kampane dosahovať aby generovali zisk. Minimálny ROAS dokážete jednoducho vypočítať pomocou našej online kalkulačky.

Návratnosť investície v našom modelovom príklade je 781%.
ROAS = [Tržba / Náklady na reklamu (rozpočet)] * 100 = 11 280€ / 1 445€ * 100 = 781%.

POMÔŽEME VÁM S NASTAVENÍM GOOGLE REKLAMY

Mám záujem o konzultáciu zadarmo

Chcem nezáväznú cenovú ponuku

S online reklamou sme pomohli už viac ako 260 firmám.